Elewacja domu po kilku latach zmienia swój wygląd, kolory są mniej wyraźne, na ścianach pojawiają się zabrudzenia lub zielone wykwity. Wielu właścicieli rozważa odnowienie elewacji za pomocą malowania. Nie zawsze jest to jednak konieczne, jeżeli na elewacji nie ma pęknięć i ubytków, wystarczy tylko profesjonalnie ją wyczyścić, by odzyskała pierwotny wygląd.

Dlaczego elewacja ulega zabrudzeniu?

Elewacje domów narażone są na działanie różnych czynników zewnętrznych, które mają niekorzystny wpływ na jej wygląd. Największe szkody powodują:

  • kurz,
  • smog,
  • opady atmosferyczne,
  • zanieczyszczenia drogowe,
  • wilgoć.

Na tempo zanieczyszczenia elewacji bardzo istotny wpływ ma położenie domu. Znacznie szybciej zanieczyszczeniu ulegają elewacje budynków położonych w centrum miast oraz w pobliżu ruchliwych dróg.

Niektórzy właściciele są przekonani, że elewacje domów znajdujących się nad zbiornikami wodnymi lub w pobliżu lasów nie są narażone na zanieczyszczenia. Niestety jest to nieprawda. Taka lokalizacja nie chroni elewacji przed zanieczyszczeniami, ale mają one inny charakter. Ich przyczyną jest przede wszystkim wilgoć, która powoduje rozwój zielonych lub czarnych nalotów powodowanych rozwojem glonów, porostów oraz mchów. Nieoczyszczane mogą prowadzić do rozwoju bardzo szkodliwych dla zdrowia grzybów.

Wszystkie rodzaje zabrudzeń elewacji można wyczyścić pod warunkiem, że zastosuje się odpowiednie środki chemiczne.

Jak profesjonalnie wyczyścić elewację domu?

Czyszczenie elewacji w zasadzie nie jest trudne pod warunkiem, że robi się to w odpowiednim czasie, przy pomocy odpowiedniego sprzętu oraz odpowiednich środków czyszczących. Można wyczyścić elewację samodzielnie lub zlecić to wyspecjalizowanej firmie.

Czyszczenie elewacji najlepiej jest zaplanować na początek lata, kiedy definitywnie zakończony jest okres grzewczy i kiedy przestają pylić drzewa oraz rośliny. Mamy wtedy pewność, że na oczyszczonej elewacji szybko nie pojawią się nowe zabrudzenia.

Do wyczyszczenia elewacji potrzebne są:

  • myjka ciśnieniowa,
  • odpowiednie środki chemiczne.

Mycie elewacji należy rozpocząć od mycia wodą za pomocą zwykłej myjki ciśnieniowej o mocy 120 barów. Pozwoli to na usunięcie zanieczyszczeń spowodowanych kurzem, dymem z kominów.

Większych zabiegów wymagają tynki strukturalne, które szczególnie gromadzą kurz, ich czyszczenie warto przeprowadzać nawet co 2 lata.
W przypadku zanieczyszczeń wieloletnich najczęściej konieczna jest myjka ciśnieniowa o większej mocy oraz odpowiednia chemia do czyszczenia i mycia elewacji. Takie czyszczenie najlepiej jest powierzyć profesjonalnej firmie, która dobierze odpowiednie środki czyszczące. Jest to szczególnie ważne w przypadku czyszczenia elewacji pokrytych zielonymi nalotami. Wtedy konieczne jest zastosowanie specjalnych preparatów biobójczych.

Po oczyszczeniu elewacji warto pokryć ją specjalnymi środkami impregnacyjnymi, które spowolnią proces osadzania zabrudzeń.

Czyszczenie elewacji ma zastosowanie nie tylko w przypadku elewacji tynkowych, z powodzeniem można stosować je także w przypadku elewacji klinkierowych, szczególnie w przypadku odnawiania elewacji zabytkowych.